برگزاری روزجهانی تالاب‌ها با شعار حفظ جنگل، منابع آب و تالاب

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ روزجهانی تالاب ها امسال با موضوع «تالاب ها و جنگل ها ـ جنگل ها برای آب و تالاب ها» درسال ۲۰۱۱ برگزار می شود. این موضوع به تناسب اعلام سال ۲۰۱۱ به عنوان سال جهانی جنگل ها از سوی سازمان ملل متحد مطرح شده است.

این موضوع با توجه به نقش تعیین کننده جنگل ها در چرخه هیدرولوژیک و درنتیجه در سلامت و بقای انسان در سال ۲۰۱۱ مورد تمرکز قرارگرفته است که شامل تمامی زیستگاه های طبیعی ازجمله مانگرو ها، مرداب ها و تمامی انواع جنگل های بارانی و گرمسیری و حتی جنگل های برآمده از باران ها و سیلاب های فصلی و مانند آن است.

این قبیل زیستگاه ها به عنوان عرضه کنندگان اکوسیستم های بسیار حساس و مهم گهواره تنوع زیستی و حمایت گران و حافظان جمعیت های وسیعی از انواع پرندگان ، پستانداران، خزندگان و دوزیستان حتی ماهیان و دیگر گونه های زیستی و جانوری هستند.

سال ۲۰۱۱ همچنین سالگرد چهلمین سالگرد کنوانسیون رامسر است که به طور همزمان دوم فوریه به منظور ایجاد آگاهی درباره اهمیت این تالاب ها و کارکرد آن ها در سرتاسر جهان برگزار می شود.

روز جهانی تالاب ها در سال گذشته دوم فوریه۲۰۱۰ ، برابر با ۱۳ بهمن، نیز با شعار «مراقبت از تالاب‎ها، پاسخی به تغییرات اقلیمی»  و در پاسخ به سال جهانی تنوع زیستی برگزار شد بگونه ای که هر سه موضوع مهم و  جهانی یعنی تالاب‎ها، سال جهانی تنوع زیستی و تغییرات اقلیمی را مورد توجه جهانیان قرار دهد.

چهل سال پیش از این درجریان کنوانسیون رامسر اقداماتی نیز برای ثبت، نگهداری و بهره برداری صحیح از تالاب ها انجام شد و در حقیقت فهرستی از تالاب‎های مهم جهان تهیه شد که در سال ۱۹۷۱، و در جریان  معاهده‎ی بین‎المللی  رامسر در شهر رامسر ایران به امضا رسید.

ایران نیز ۲۲ تالاب را در کنوانسیون رامسر به ثبت رسانده و از این نظر یعنی تعداد تالاب‎های ثبت شده ،از میان ۱۵۸ کشور، رتبه‎ی نوزدهم را دارد. ولی در حال حاضر ۷ تالاب ایران، به‎طور رسمی در «فهرست قرمز مونترو» قرار دارند؛که مهم ترین آن ها تالاب انزلی است.

درواقع بسیاری از تالاب های ایران همانند تالاب شادگان ، تالاب امیر کلایه و یا تالاب میقان و بختگان، به دلایل متعددی از جمله بهره برداری های بی رویه و یا ساخت و سازهای غیر اصولی و شدت آلودگی و عوامل دیگری نظیر آن در روند نابودی تدریجی قرار گرفته اند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *