برنامه بین المللی درخت کاری

5 ژوئن برابر با ١۵ خرداد روز جهانی محیط زیست است. روزی برای به یاد آوردن  دوباره همه جلوه های طبیعت. روزی که ما انسان ها آن را به نام محیط زندگی مان کرده ایم تا یادمان نرود  درختان، کوه ها، خاک، آب، گیاهان، حیوانات و حشره ها نیز بر روی این زمین و در کنار ما و درست به اندازه ما برای زندگی کردن حق دارند .
سازمان ملل متحد برای نخستین بار در سال ۱۹۷۲ روزی را برای پاسداشت محیط زیست نام گذاری کرد تا مردم همه کشورها به اهمیت نقش هر فرد، خانواده، جامعه و جهان در برخورداری از یک محیط زیست سالم و پویا پی ببرند و برای برقراری آن تلاش کنند. سازمان ملل هر سال  برای بزرگداشت این روز موضوعی را اعلام می کند و کشورهای مختلف با توجه به آن برای دستیابی به توسعه پایدار برنامه ای  تدارک می بینند. موضوع امسال «زمین به تو نیاز دارد. برای جلوگیری از تغییر اقلیم به هم بپیوندیم » است. در همین راستا سازمان ملل برنامه  بین المللی درخت کاری ترتیب داده و  قرار است با همکاری کشورها تا پایان سال ۲۰۰۹ هفت میلیارد درخت در سراسر کره زمین کاشته  شود تا گامی باشد در راستای جلوگیری از دگرگونی اقلیم. بانکی مون دبیر کل سازمان ملل هم در پیامی از مردم دنیا خواسته است تا برای ساختن زمینی سبزتر و پاکیزه تر تلاش کنند. راه های بازیابی و استفاده بهینه از مواد و انرژی در زندگی روزانه را بیاموزند و کمتر برق مصرف کنند. به کاشت گیاه اهمیت دهند و آن ها را در زندگی خود وارد کنند. با وسایل عمومی رفت و آمد جابجا شوند و در پاکیزگی محیط پیرامون و منطقه خود بکوشند. امسال کودکان جهان نیز برای پاسداشت محیط زیست برنامه های ویژه ای دارند. کودکان سه قاره آمریکا، آفریقا و اروپا  ازکشورهای نایروبی، اتریش، آمریکا و پاناما با ارتباط ویدیویی درباره نقش کودکان و نوجوانان در نگهداری از محیط زیست گفتگو می کنند. کودکان کنیایی با همراهی بزرگتر ها برای پاکسازی یکی از جزیره های کشورشان تلاش می کنند و درکابل پایتخت افغانستان هم دانش آموزان در برنامه هایی شرکت می کنند تا به پاکیزگی شهرشان کمک کنند 
منبع: http://www.unep.org/
نوجوانان عزیز امیدواریم همه ما در این مسیر شهروندانی سبز باشیم و در مسیر صلحی  سبز قدم برداریم. بیایید همه با هم،هم پیمان شویم برای داشتن دنیای سبز.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *