آموزش برای صلح- شعار امسال روز جهانی صلح

روز جهانی صلح

دوستان و همراهان همیشگی وب نمای نوجوانان، با توجه به متن دبیر کل سازمان ملل، دوستان شما در این وب نما برآن شدند تا هر هفته مطلبی در مورد فرهنگ صلح و چگونه رسیدن به صلح پایدار را با شما عزیزان در میان بگذارند. به امید روزی که صلح در تمام خانه هایمان واژه ای نامفهوم و دست نیافتنی نباشد و هیچ انسانی رنج خشونت را نچشد. در این راه همیاری شما نیز باعث افتخار ماست.

فراخوان دبیر کل سازمان ملل جهت آموزش برای صلح
تهران 23 خرداد 1392(مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت شمارش معکوس 100 روزه تا روز بین المللی صلح 21 سپتامبر 2013 برابر با 30 شهریور 1392 ضمن اشاره به موضوع امسال این روز یعنی”آموزش برای صلح” گفت اجازه دهید در مدت 100 روز آینده تصمیم بگیریم به اتفاق بیاموزیم چگونه فرهنگ صلحی جهانی ایجاد کنیم.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

امروز(13 ژوئن 2013 برابر با 23 خرداد 1392) شمارش 100 روزه تا مناسبت روز بین المللی صلح آغاز می شود، یعنی هنگامی که سازمان ملل متحد تمامی رزمندگان در سراسرجهان را فرا می خواند تا سلاح های خود را زمین بگذارند و به صلح فرصتی حقیقی بدهند.

روز بین المللی صلح که هر ساله در 21 سپتامبر گرامی داشته می شود، به دنیا فرصتی برای ایجاد وقفه، عکس العمل نشان دادن و در نظر گرفتن بهترین راه برای شکستن چرخه شنیع خشونت ناشی از درگیری ارائه می دهد.

امسال موضوع این روز “آموزش برای صلح” است. سازمان ملل متحد نقشی که آموزش می تواند در پرورش شهروندی جهانی ایفا کند را به آزمون می گذارد. این کافی نیست که به کودکان چگونه خواندن، نوشتن و شمردن را آموزش دهیم. آموزش باید احترام متقابل به دیگران و به جهانی را ترویج دهد که درآن زندگی می کنیم و به مردم کمک کند عدالت بیشتر، جوامع فراگیرتر و صلح آمیزتر را به پیش برند.

این شیوه آموزش، تاکیدی محوری در برنامه ام درباره “آموزش جهانی – نخستین ابتکار” دارد که دولت ها را فرا می خواند تا آموزش را در صدر برنامه های خود قرار دهندد.

اینجانب همگان را از دولت ها گرفته تا طرف های درگیری ها، نهاد های مذهبی، رهبران جوامع، رسانه ها، دانشگاهیان، یا گروه های جامعه مدنی فرا می خوانم تا نقش خود را ایفا کنند. ما باید برنامه های آموزش صلح را مورد حمایت قرار دهیم، کودکان و معلمان را در برابر درگیری حفاظت کنیم، کمک کنیم مدارس تخریب شده در جنگ دوباره ساخته شوند، و یقین حاصل کنیم تمامی دخترها و پسرها به آموزش با کیفیت شامل فراگیری چگونگی خاتمه دادن به درگیری ها و جلوگیری از آن دسترسی داشته باشند.

اجازه دهید در مدت 100 روز آینده تصمیم بگیریم به اتفاق بیاموزیم چگونه فرهنگ صلحی جهانی ایجاد کنیم.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *